Propozycja spływu Górną Gwdą, Czernicą, Białą, Chrząstową i Szczyrą
Trasa obejmuje aż 5 rzek - Górną Gwdę i 4 jej dopływy. Górna Gwda jest najszybszym i najpiękniejszym odcinkiem tej rzeki a jednocześnie trasą stosunkowo rzadko odwiedzaną (większość spływów zaczyna od Szczecinka lub Gwdy Wlk. gdzie znacznie łatwiej dojechać). Proponuje popłynąć najpiękniejszym odcinkiem Gwdy do Lędyczka-dalej nie jest już tak ciekawie, jest dużo przenosek i jezior zaporowych. Po drodze przewieziemy się na Białą i Czernicę a na końcu Chrząstową i Szczyrę. Wszystkie są lewymi dopływami Gwdy i mają podobny charakter-czysta woda, odcinkami dużo zwałek i miejsca przełomowe z szybszym nurtem. Wszystkie rzeki są rzekami pstrągowymi.
Górna Gwdę i jej dopływy uważam za najpiękniejsze rzeczki Pomorza ze względu na duże obszary leśne i całą przyrodę, która je otacza, kolejnym plusem jest praktyczny brak ruchu turystycznego czyli cisza i spokój.
Tereny są podobnie dzikie jak na Górnej Parsęcie z tą dużą różnicą, że nie ma takich chaszczy na rzece, nie jest tak mroczno i bagniście na brzegach i woda cieplejsza, poza tym mamy na trasie kilka jezior i miejsc dogodnych do kąpieli.
DZIEŃ PIERWSZY
Orawka
Przyjazd do Ośrodka ORAWKA znajdujący się pomiędzy jeziorami Wierzchowo i Drężno, między Szczecinkiem a Białym Borem. Jest to bardzo mały "klimatyczny" leśny ośrodek-żadnego betonu, sam las.
DZIEŃ DRUGI
Stacjonarnie: z ośrodka przez jez. Wierzchowskie do grodziska-ośrodek - Dołga
do przepłynięcia ok.12 km
Na rozpływanie proponuje wycieczkę do najlepiej zachowanego na Pomorzu grodziska słowiańskiego-znajduje się ono na półwyspie po drugiej stronie jeziora. Po powrocie można spróbować przeprawić się przez jez. Drężno na rzekę Dołgę i dotrzeć nią do jez. Łąkie co może nie być łatwe ze względu na małą ilość wody i dużo przeszkód w rzece. Trasa dla miłośników zwałek.
Można też od razu popłynąć na kolejny biwak do Sporego.
DZIEŃ TRZECI
GWDA Orawka - Spore
do przepłynięcia ok. 12 km
Z jez.Wierzchowo wpływamy na Gwdę-rzeka jest stosunkowo wąska i płytka, na leśnych odcinkach dość szybka. Po kilku kilometrach przecinamy jez. Smoleńsko, płyniemy dalej pięknym lasem dopływając do miejscowości Spore.
DZIEŃ CZWARTY
GWDA Spore - leśniczówka Jeleni Ruczaj
do przepłynięcia ok.18 km
Najpierw piękny leśny odcinek ze Sporego do jez. Wielimie. Po przepłynięciu całego jeziora ponownie wpływamy na Gwdę, która robi się już znacznie szersza i głębsza. Przepływamy przez wioskę (można wypić zimne piwko w barze nad samą rzeką). Za wioską ponownie wpływamy do lasu by po kilku kilometrach zakończyć etap przy starym moście na leśnej drodze, kajaki lądują na przyczepie a załoga udaje się 200 m.dalej do leśniczówki, gdzie zorganizujemy leśny biwak.
DZIEŃ PIĄTY
BIAŁA Bielica - Dzików
do przepłynięcia ok. 15km
Przewózka na rzekę Białą, która jest dopływem Czernicy. Popłyniemy najciekawszym odcinkiem - cały czas przez lasy. Na trasie jest dużo zwalonych drzew i żadnej cywilizacji. Pod koniec etapu Biała wpada do Czernicy.
Dopływamy w okolice małej leśnej wioseczki Dzikowo, gdzie znajduje się piękny biwaczek nad samą wodą przy gospodarstwie agroturystycznym, gdzie można zamówić bardzo dobre potrawy.
DZIEŃ SZÓSTY
CZERNICA Brzezie - Dzików
do przepłynięcia ok. 16 km
Przewózka w górę rzeki. Biwak pozostaje w Dzikowie.
Dolina rzeki Gwdy wraz z odcinkiem rzeki Czernicy jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo terenów Pomorza, to miejsce występowania wielu rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Przyrodnicza wartość odcinka Czernicy wynika m. in. z jego pierwotnego charakteru oraz naturalnego nienaruszonego układu stosunków wodnych.
DZIEŃ SIÓDMY
CZERNICA/GWDA Dzików - Węgorzewo Szczecineckie
do przepłynięcia ok. 22 km
Etap Czernicy za miejscowością czarne jest jeszcze bardziej ciekawy. W tym miejscu znajduje się ostoja bobrów oraz wiekowy, pierwotny drzewostan, w tym okazałe dęby-pomniki przyrody. Okoliczności te zadecydowały o utworzeniu tu ścisłego rezerwatu przyrody "Dolina Gwdy". Czeka tu na nas piękna i dzika przyroda, kręty bieg rzeki oraz możliwość oglądania na ich brzegach żerujących tam saren, jeleni, bobrów i innych zwierząt. Po wpłynięciu na Gwdę płyniemy odcinkiem z bardzo szybkim nurtem-jednym z najpiękniejszych na całej trasie.
DZIEŃ ÓSMY
GWDA Węgorzewo Szczecineckie - Lędyczek
do przepłynięcia ok. 10 km
Odcinek krótszy, pozwalający odpocząć po trudach dnia poprzedniego.
Charakter rzeki podobny do poprzedniego odcinka, jednak jest już coraz szerzej i mniej drzew w rzece może sprawić jakieś problemy.
DZIEŃ DZIEWIĄTY
CHRZĄSTOWA Barkowo - Rusinowo
do przepłynięcia ok. 16 km
Obóz zostaje w Lędyczku (już do końca imprezy). Przewozimy się na kolejny z dopływów Gwdy. Rzeka jest bardzo dzika i bardzo rzadko odwiedzana przez kajakarzy i na pewno warta spłynięcia. Cały etap prowadzi przez lasy. Kończymy 5 km od Lędyczka.
DZIEŃ DZIESIĄTY
SZCZYRA Krzemieniewo - Lędyczek
do przepłynięcia ok. 12 km
Ostatniego dnia przewozimy się na rzekę nazywaną często najbardziej "zabobrzoną" rzeką Pomorza. Odcinkami bobry wycieły tu las w odległości kilkunastu metrów od brzegu. Jest więc dużo drzewek w wodzie i jest po czym poskakać. Przed Lędyczkiem Szczyra wpada do Chrząstkowej i ostatnie 5 km płyniemy z już całkiem sporą wodą. Kończymy w naszej bazie wypadowej na biwaku w Lędyczku.
ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ROZPLANOWANIA SPŁYWU NA 7-8 DNI
CAŁĄ IMPREZĘ ORGANIZUJEMY KOMPLEKSOWO-ZAPEWNIAMY KAJAKI, BIWAKI, TRANSPORT OSÓB, BAGAŻY I SPRZĘTU.